آزادی بیان؟ خشم آنلاین پس از تعلیق معلم بلژیکی در نمایش کارتون حضرت محمد (ص)

آزادی بیان؟ خشم آنلاین پس از تعلیق معلم بلژیکی در نمایش کارتون حضرت محمد (ص)

ویروسی

URL کوتاه دریافت کنید

در اوایل این ماه ، ساموئل پتی ، معلم تاریخ فرانسه توسط نوجوان 18 ساله ای در حومه پاریس پس از نشان دادن کارتون هایی به تصویر کشیده شده از حضرت محمد (ص) در طول یک درس ، چیزی که از نظر مسلمانان کفر تلقی می شود ، توسط سر نوجوان 18 سر بریده شد.

سخنگوی شهردار ناحیه Molenbeek در بروکسل ، کاترین مورو ، روز شنبه گفت که معلمی از یک مدرسه ابتدایی محلی به دلیل نمایش کاریکاتورهای حضرت محمد (ص) هنگام بحث در مورد سربریدن اخیر معلم فرانسوی که از همان تصاویر استفاده کرده بود ، تعلیق شد. .

سخنگوی گفت: “تصمیم ما منحصراً بر این اساس استوار است كه این تصاویر ناپسند است. اگر از پیامبر نبود ، ما نیز همین كار را می كردیم.”

وی افزود كه “دو یا سه والدین از معلمی كه نام وی فاش نشده است ، در مورد استفاده از كاریكاتوری كه قبلاً توسط مجله طنز فرانسه شارلی ابدو منتشر شده بود ، شاكی بودند”.

تصاویر کارتونی از حضرت محمد (ص) توسط مسلمانان کفرآمیز تلقی می شود ، به طوری که انتشار چنین کاریکاتورهایی منجر به تیراندازی مرگبار در دفتر شارلی ابدو در سال 2015 می شود که در اثر حمله 12 نفر کشته و 11 نفر دیگر زخمی شدند.

سخنگوی شهردار همچنین تأکید کرد که تعلیق مجازات نیست ، بلکه گامی برای حفظ نظم در کلاس در آینده است و معلم می تواند با اقدامات اداری روبرو شود.

در همین حال ، بسیاری از کاربران اینترنتی به سرعت تعجب از تعلیق معلم را ابراز کردند ، که اصرار داشتند از آزادی بیان لذت ببرند.

مولنبیک دارای یک جامعه مسلمان قابل توجه است و چند سال پیش ، رسانه های محلی گزارش دادند که حداقل 51 سازمان غیردولتی تحت نظارت در این منطقه ممکن است با رادیکالیسم و ​​تروریسم ارتباط داشته باشند.

پس از حملات تروریستی نوامبر 2015 پاریس ، پس از تأیید منطقه به عنوان منزل صلاح عبدالسلام ، یکی از مظنونان اصلی فاجعه پاریس که منجر به کشته شدن شد ، جان ژامبون ، وزیر وقت وقت بلژیک ، متعهد شد “مولنبیک را پاک” کند. 130 نفر

کشتن معلم فرانسوی

تعلیق این معلم بلژیکی چند هفته پس از آن رخ داد که فرانسه با گزارش هایی مبنی بر سر بریده شدن معلم تاریخ فرانسه ، ساموئل پاتی در حومه پاریس ، پس از نشان دادن کارتون های پیامبر اسلام اسلام (ص) به شاگردانش ، موجب لغزش این معلم شد. متعاقباً مهاجم ، مردی 18 ساله با چچنی تبار ، توسط پلیس کشته شد.

در تحقیقات بعدی در مورد این حمله 16 نفر بازداشت شدند. شش نفر از آنها در حال حاضر توسط قاضی مبارزه با تروریسم محاکمه می شوند و 9 نفر دیگر بعداً از بازداشت پلیس آزاد شدند.

دولت فرانسه اقدامات فوری برای مبارزه با تروریسم ، از جمله افزایش امنیت در مدارس سراسر کشور از ماه نوامبر و انحلال انجمن های مدافع اسلام گرایی رادیکال ، را اعلام کرده است.

علیرغم این ، قتل پتی با یک عامل چاقو دست به قتل سه نفر در کلیسای نوتردام دو نیس در روز پنجشنبه انجامید ، این امر باعث شد تا امانوئل ماکرون ، رئیس جمهور فرانسه اعلام کند که این کشور “دوباره تحت حمله تروریستی قرار دارد”.

پیش از این اظهارات ، ماکرون عهد کرد که فرانسه به مبارزه برای آزادی بیان ادامه خواهد داد و این کشور “حتی اگر دیگران عقب نشینی نکنند” از کاریکاتورها ، تصویرگری ها چشم پوشی نمی کند.